Навігаційний рядок: Головна сторінка > Віровчення > Статті > Духовна порада

Духовна порада

27 02 2012

В Великому посту можна прочитати всі чотири Євангелія. Нерідко православні християни, думаючи що Священне Писання ми знаємо майже напам’ять, неділями і місяцями його не відкриваємo. І не помічаємо того, що навіть якщо і зберігаються в нашій пам’яті якісь Євангельські епізоди, Євангеліє все менше і менше стає книгою нашого власного життя, ми все рідше бачимо в ньому відображення власного духовного досвіду. Тому якщо нам не вистачає часу в звичайні дні читати Євангеліє,то хоча в дні Великого Посту перечитаємо ці сторінки, на яких сам Господь звертається до нас, дає нам приклад справжнього християнського життя.В дні Великого Посту корисно також читати Старий Завіт. Не випадково на великопісних богослужіннях читаються і Книга Буття, Книга Іова, і Книга Притчі Соломонові. Церква вибрала ці книги тому, що вони мають особливе навчальне значення. З Книги Буття ми взнаємо про створення світу, про сенс його існування. Книга Іова говорить нам про те, як Бог втішає людину в стражданнях і скорботах. З Книги Притчі ми можемо отримати багато корисних моральних уроків. І якщо звичайно ми не знаходимо часу, щоб перечитати ці книги, то в Великому Посту потрібно знайти для цього і сили і час.

На протязі Великого Посту корисно звернутися і до духовної святовітчизняної літератури, творіннями тих людей, які за багато віків до нас йшли тим же шляхом, яким сьогодні намагаємося йти ми. Звертатися до їх писань важливо саме тому, що вони досягли цілі шляху – тих духовних висот, до яких і ми намагаємось в міру своїх можливостей.

Не звичайно в другий тиждень поста Церква згадує святителя Григорія Паламу, в четвертий тиждень – преподобного Іоана Ліствичника, в п’ятий – преподобну Марію Єгипетську. Досвід, відображений в житії Марії Єгипетської, в книгах Іоана Лiствичника і Григорія Палами, а також інших отців Церкви може стати і нашим досвідом, якщо ми будемо вчитуватись в їх слова і намагатися втілювати в життя те, що вони говорять.

Звичайно, відкриваючи «Лiствицю», багато з нас розуміє, що це книга, яку не кожен може вмістити, вона говорить про дуже високі речі. «Лiствиця» починається зi зрeчення від миру – це перша сходинка духовного сходження. Боюсь, що ніхто з нас навіть на першу сходинку не взійшов. Згадую, коли я був маленьким хлопчиком, мене уражали пожежні східці на старих московських будівлях, які починались приблизно на рівні третього поверху. Піднятися на першу сходинку можна було тільки за допомогою пожежної машини. І коли ми читаємо «Ліствицю» преподобного Іоана, може здатися, що це саме такого роду драбина, призначена не для нас, на землі живучих. Але давайте уявимо, що Великий Піст – це та пожежна машина, яка допомагає нам піднятися на першу сходинку східців і почати боротися з тим, що богослужебні тексти називають «похмурим розженням» (тобто пожежею) гріха.

Єпископ Іларіон (Алфеев)

Google Buzz Vkontakte Facebook Twitter Мой мир Livejournal SEO Community Ваау! News2.ru Korica SMI2 Google Bookmarks Digg I.ua Закладки Yandex Linkstore Myscoop Ru-marks Webmarks Ruspace Web-zakladka Zakladok.net Reddit delicious Technorati Slashdot Yahoo My Web БобрДобр.ru Memori.ru МоёМесто.ru Mister Wong