Навігаційний рядок: Головна сторінка > Віровчення > Статті > Як провести Великий піст?

Як провести Великий піст?

27 02 2012

Як провести Великий Піст з користю для себе та оточуючих?

 Почався Великий Піст – час оновлення, покаяння та радості. Радості ще не піднесеної великодньої, а тихої та непомітної на перший погляд, проте водночас глибокої. Це справжня подорож. Це весна Духу. І ось цей весняний шлях має привести до того, аби наприкінці його ми стали бодай трохи кращими, ніж у його початку. Що ж можна зробити для того, аби пережити піст по-справжньому?

1. Харчуватися просто. Перш, ніж говорити про будь-яку духовну складову посту, слід звернути увагу саме на те, як ми будемо харчуватися. Сенс посту полягає не в тому, щоб не вживати тваринної їжі – їжа сама по собі не наближує і не віддаляє нас від Бога. Ми – істоти з плоті та крові, тому питання нашого харчування вкрай важливе. Загальне правило: харчуватися так, аби відчувати легкість. Не зациклюватися на їжі. Витрачати на їжу менше часу, уваги та грошей. Хворі, тяжко працюючі люди, вагітні жінки можуть дозволити собі певні послаблення у їжі. Проте з цього приводу краще порадитися з духівником. Якщо з якихось причин такої можливості немає – беріть відповідальність на себе. В будь-якому разі, золоте правило – це поміркованість.

2. Відмовитись від якоїсь залежності. Піст – час нашого звільнення від того, що нас робить рабами. В цей час ми можемо зробити маленький подвиг: звільнитись від руйнівної залежності – алкоголю, куріння чи перегляду телесеріалів. Не варто вимагати таких подвигів від інших, проте добре буде самому спробувати.

3. Регулярно молитися. Піст без молитви – зовсім не піст. Свою звичайну «немолитовність» нам зручно списувати на міський ритм життя, родинні турботи, проблеми, тощо. Спробуйте під час посту звільнити для молитви бодай по 10 хвилин зранку та ввечері.

4. Читати Писання. Під час Великого посту Церква за щовечірніми богослужіннями читає три старозавітні книги: Буття, пророка Ісаї та Притч. Важко бути християнином, не знаючи Святого Письма. Якщо ви ще не прочитали повністю Старий та Новий Завіти – надолужте згаяне за наступні 40 днів. Якщо ви вже опанували Біблію, не думайте, що цього достатньо – нажаль, ми багато що забуваємо. Намагайтеся читати Писання регулярно, краще за все, у спокійному середовищі, де можна зосередитись.

5. Відвідувати богослужіння. Великий піст – особливий час у ритмі церковних служб. Але відчути це можна лише якщо приходити до храму і серед тижня. Адже по суботах та неділях звершуються практично ті ж самі богослужіння, що і завжди. Намагайтесь прийти до храму на читання Великого покаянного канону святого Андрія Критського. Необхідно хоча б раз за весь піст прийти на літургію Передосвячених Дарів та причаститися, проживши цей день як час трепетного очікування зустрічі зі Христом.

6. Звільнити свій розум від суєти. Чи варто вимикати телевізор та відмовлятися від інтернету – кожен вирішує сам. А от справді корисно буде прочитати хоча б одну книгу духовного змісту. Це може бути книга з історії Церкви, з основ віровчення, тлумачення Святого Письма тощо. Можна прочитати і щось зі світової класики – це теж буде корисно для збереження розуму від суєти.

7. Зробити те, що давно збиралися. Визначити для себе справу, про яку давно думали, проте так і не втілили в життя. Час посту – це час позитиву. Всі обмежувальні заходи важливі не самі по собі, а як засіб звільнення нашого часу та сил для головного – зростання у Христі. А зростати у Христі – це робити добро. Любити Бога, ближнього і себе. Варто обрати бодай одну справу, від якої буде користь не лише вам, але і вашим близьким людям. Зібрати речі до дитбудинку, приготувати вечерю для батьків, змайструвати із сином шпаківню, перейнятися тим, чим живуть ваші діти.

Зрештою, можна вигадати і власні «заповіді» посту. Вони можуть бути різними, проте головне – намагатися поставитись до посту серйозно, на найглибшому рівні своєї свідомості. Адже час посту – це час, який вимагає від нас прийняття рішень та постійних зусиль.

Священик Андрій Дудченко

www.preobraz.kiev.ua

Google Buzz Vkontakte Facebook Twitter Мой мир Livejournal SEO Community Ваау! News2.ru Korica SMI2 Google Bookmarks Digg I.ua Закладки Yandex Linkstore Myscoop Ru-marks Webmarks Ruspace Web-zakladka Zakladok.net Reddit delicious Technorati Slashdot Yahoo My Web БобрДобр.ru Memori.ru МоёМесто.ru Mister Wong