Навігаційний рядок: Головна сторінка > Віровчення > Статті > Таїнство Єлеоосвячення (Соборування)

Таїнство Єлеоосвячення (Соборування)

28 03 2013

Церква зберігає багато засобів Божественної допомоги людині, з-поміж яких особливе місце посідає Таїнство Єлеоосвячення (яке ще називають Соборуванням), або мирування. У цьому Таїнстві Господь подає зцілення недужим і стражденним.

Єлей (масло) використовували ще в часи старозавітної Церкви під час богослужіння при здійсненні особливих безкровних жертв, коли в жертву Богові приносилися пшениця, вино та єлей. Згідно з віруванням Православної Церкви, такі жертви передвіщали безкровну Жертву Тіла та Крові Христових у Таїнстві Святого Причастя.Псалмоспівець Давид молитовно виголошує в одному із псалмів: “веселість у серці моїм… від плоду пшениці, вина та єлею… примножилася ” (Пс. 4: 8).

Таїнство Єлеоосвячення відоме з апостольських часів. Отримавши від Іісуса Христа владу зцілювати хвороби, апостоли “багатьох хворих мазали оливою і зціляли” (Мк. 6: 13). Найбільш повна і чітка вказівка на Таїнство Єлеоосвячення міститься у Соборному посланні святого апостола Якова: “Чи хто з вас занедужає, нехай покличе пресвітерів Церкви і нехай помоляться над ним, помазавши його єлеєм в ім’я Господнє. І молитва віри зцілить недужого, і підведе його Господь; і, якщо він гріхи вчинив, простяться йому ” (Як. 5: 14–15).

У цьому Таїнстві страждання хворого освячується і поєднується з Хресними стражданнями Спасителя. Освячення тілесних страждань недужого подає йому духовну силу для боротьби з хворобою у земному житті, а також віру у вічне спасіння і вічне життя у Царстві Божому.

Згідно із Требником, чинопослідування Таїнства Єлеоосвячення звершують соборно сім священиків (звідси й назва — соборування). Якщо ж такої можливості немає (наприклад, маленький храм у селі), це Таїнство може виконати й один священик.

Соборуватися потрібно не тільки хворим. У Православній Церкві побутує благочестива традиція, за якою й відносно здорові християни вдаються до цього Таїнства. Здійснюється це раз на рік під час Великого посту: віряни приходять у храм для звершення над ними Таїнства Єлеоосвячення, щоб отримати зцілення від душевних і духовних недуг і страждань, бо за християнським світоглядом це теж хвороби.

Крім зцілення від хвороб, у Таїнстві Єлеоосвячення нам дарується прощення забутих через нашу немічність гріхів, але тільки не тих, що свідомо були приховані на Сповіді. Тож Таїнство Єлеоосвячення необхідне для нашого спасіння. В апостольських і євангельських зачалах Таїнства Єлеоосвячення, його молитвах, піснях, каноні звучить головна думка, що проходить через усе Таїнство: милосердя Боже до хворої, немічної, грішної людини. Господь хоче спасти і зцілити надламану хворобою душу й тіло, для цього Він і дарував Церкві Таїнство Єлеоосвячення.

Після кожного євангельського читання священики освяченим єлеєм помазують вірянам, які беруть участь у Таїнстві, чоло, ніздрі, щоки, губи, груди й кисті рук із двох сторін. Це робиться на знак очищення усіх наших п’яти відчуттів, думок, серця та справ наших рук — усього, чим ми могли згрішити.

Перед соборуванням потрібно посповідатися, а після соборування — за найближчою Літургією причаститися.

Віктор Науменко
Церковна православна газета

Google Buzz Vkontakte Facebook Twitter Мой мир Livejournal SEO Community Ваау! News2.ru Korica SMI2 Google Bookmarks Digg I.ua Закладки Yandex Linkstore Myscoop Ru-marks Webmarks Ruspace Web-zakladka Zakladok.net Reddit delicious Technorati Slashdot Yahoo My Web БобрДобр.ru Memori.ru МоёМесто.ru Mister Wong